Czy Instagram niszczy naszą osobowość?

By

Czy Instagram niszczy naszą osobowość?

Instagram – chyba nie muszę go przedstawiać. Zewsząd zalewa nas fala pięknych zdjęć, cudownych modelek, makijaży, idealne zdjęcia z wakacji, on trzyma ją za rękę a my widzimy jej jędrne pośladki w skąpym bikini…Marzymy o takim życiu, o takich podróżach i tropikalnych owocach. „Jakie oni cudowne życie mają, też tak chcę!”. I jeśli te zdjęcia by nas motywowały do wstania z kanapy i zrobienia czegokolwiek w kierunku realizacji podobnych marzeń to byłoby dobrze. Ale tak nie jest. Często jest wręcz odwrotnie. Nie rzadko wpadamy w kompleksy, dołujemy się i zamykamy w sobie.

Instagram ze wszystkich portali społecznościowych ma największy wpływ na psychikę młodych ludzi. Badania nad portalami społecznościowymi są prowadzone od kilku lat. Dotyczą one zarówno niszczycielskiego wpływu portalu Instagram na np. związki, przyjaźnie czy nawet zdrowie psychiczne, ale też jego pozytywnej strony – profilów biznesowych czy sklepów, dzięki którym ich sprzedaż wzrasta z dnia na dzień.

Instagram ma najbardziej destrukcyjny wpływ na psychikę

spośród wszystkich mediów społecznościowych

Brytyjscy specjaliści z Royal Society for Public Health przeprowadzili sondaż wśród około 1500 osób w wieku od 14 do 24 roku życia. Pytano ich o to, który z popularnych mediów społecznościowych ma największy negatywny wpływ na ich psychikę – wywołują uczucie lęku, zaburzają nastrój, potęgują samotność i obniżają poczucie własnej wartości. I co według Was znalazło się na pierwszym miejscu? Oczywiście Instagram, głównie ze względu umieszczanych tam tylko zdjęć. Na podium mamy jeszcze Snapchat i Facebook, dalej Twitter i na końcu YouTube.

Klienci, którzy weszli bezpośrednio na stronę sklepu są mniej zaangażowani,

aniżeli weszliby na nią przez konto na Instagramie

Firma Yotpo zebrała dane, które mówiły, że 30% użytkowników zakupiło produkty, które znaleźli na Instagramie. A znowu Social Media Examiner w raporcie „Użytkownicy Instagrama są klientami” po przeanalizowaniu odpowiedzi około 16 tysięcy użytkowników aplikacji oznajmili, że aż 70% ankietowanych na Instagramie wręcz poszukuje marek, które mogliby obserwować.

Muszę się przyznać, że sama przez długi czas byłam pod mocnym wpływem Instagrama. Doszło do tego, że myślałam tygodniami jak zacząć prowadzić swój profil tak żebym nie wykasowała wszystkich zdjęć po 24 godzinach. Jaki dominujący kolor, jakiego presetu użyć, a może tym razem VSCO? Jeśli na wszystkich zdjęciach będzie dominowała biel, to nie mogę przecież dodać zdjęcia psiura w lesie, bo całkowicie zaburzy mi to koncepcję profilu. Paranoja.

Jestem fotografem, uwielbiam estetyczne zdjęcia i takie też u mnie znajdziecie. Od czasu do czasu. Selfie też. I zdjęcia miejsc gdzie byłam. Piękne z odległych miejsc i te z lasu, który jest dwie minuty drogi ode mnie. Mam kompletny misz masz u siebie na Instagramie i całkowicie odzwierciedla to jak wygląda moje życie.

A jak wygląda Wasz Instagram? Zdarzyło Wam się kupić produkty, które znaleźliście na Instagramie?

 

We also recommend

No Comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: